گز سلیمانی

گز سلیمانی

  • نویسنده پست:
  • دسته‌بندی پست:گز
  • دیدگاه‌های پست:0 دیدگاه
گزسلیمانی
گز سلیمانی

گز سلیمانی یکی از محصولات پرفروش و پرطرفدارشرکت کارن است. مجموعه تولیدی و پخش کارن یکی از تولید کننده های گز و شیرینی در اصفهان  می باشد. این مجموعه گزسلیمانی را با طعم بی نظیر و کیفیت فوق العاده عالی تولید و به فروش می رساند.

اگر بهترین ها را برای هدیه دادن به عزیزانتان میخواهید یا دوست دارید سوغاتی از شهر اصفهان برای دوستان و آشنایان خود با خود ببرید درانتخاب گز سلیمانی تردید نکنید.

تاریخچه گز دراصفهان

گز اصفهان

همانطور که می دانید یکی از سوغاتی های معروف شهر اصفهان گزو پولکی هست. گزاصفهان پیشینه طولانی چندساله دارد. قرن ها پیش پادشاهان ایران گز را به سایر پادشاهان جهان پیشنهاد می کردند.

قدمت گز اصفهان به 450 سال پیش برمیگردد زمانی که شیره موجود در درخت گزدر کارگاه های سنتی و صنعتی با آرد، پسته، بادام ترکیب می شد. ارتفاع این درختان به ارتفاع دو متر می رسد ومعمولاً در آب و هوای خوب در کوههای بختیاری و خوانسار رشد می کند. محصول این درخت در اواخر تابستان آماده برداشت می شود و دانه های درخشان و زرد مانند ارزن از ساقه خارج می شود. این زمان بهترین وقت برداشت می باشد و باغداران و کشاورزان باید قبل از باران پاییزی آنها را برداشت کنند.

دانستنی هایی جالب درباره انواع گز

اگر به یاد داشته باشید می دانید که تا چند سال پیش گزها گرد بودند معمولا قطر آنها حدود 2 اینچ و ضخامت آنها تا 1/2 اینچ بود. در حال حاضرهمه این گزها را باعنوان گز سنتی می شناسند. اصطلاحی که دربین مردم اصفهان رایج بوده و هست و برای این گزها به کار میرود گز آردی است . اما امروزه معمولا گزها مستطیلی شکل و درابعاد کوچکتر نسبت به گز سنتی تولید و سرو می شوند. گز در طعم های مختلفی مثل گل سرخ ، زعفرانی یا با مغزهایی مثل پسته و بادام و فندق و … تولید می شود. گز معمولا سفیدرنگ است اما درصورت افزودن ادویه هایی مانند زعفران یا مغزها ممکن است رنگ دیگری بگیرد.

گز آردی
گزسنتی یا آردی

در جشن هایی مانند نوروز و سال نو ایرانی خانواده و دوستان به خانه های یکدیگر سر می زنند. معمولا میزبان از مهمانان خود با میوه و شیرینی پذیرایی می کند. اما گزیکی از انواع شیرینی ها محسوب می شود که مورد علاقه همه است و کم پیش میاد کسی از طعم گز خوشش نیاید. به ویژه گزبهترین هدیه وسوغاتی هست که ما میتونیم به عزیزانمون بدیم و لحظات شیرینی را در خاطرشان بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید