آبنبات های چوبی

آبنبات های چوبی

آبنبات چوبی یکی از خوراکی های شیرین و خوشمزه است که به خاطرشیرینی و تازگی و تنوعی که دارد بسیارمحبوب کودکان هست.علاوه بر کودکان بزرگسالان هم آبنبات هارا دوست دارند به خاطر این که یادآور خاطرات شیرین دوران کودکی آنها می باشد.

نکته جالب این هست که خیلی از افراد از آبنبات ها به عنوان راه حلی برای ترک اعتیاد سیگار استفاده می کنند و دلیل آن هم این است که مکیدن آبنبات و بیرون آوردن آن از دهان حرکت دست هنگام سیگار کشیدن را تقلید می کند.

به طور کلی آبنبا ت هایی که ذاتا سفت هستند و یک چوب کوتاه دارند را آبنبات چوبی می گویند.در گذشته آبنبات ها تنوع چندانی نداشتند اما امروزه این آبنبات ها در شکل ها و طرح های مختلف تولید می شوند.

آبنبات چوبی

تاریخچه

فهمیدن این موضوع که آبنبات های چوبی برای اولین بارچه زمانی تولید شدند بسیار سخت است اما چارلز دیکنز در رمان های اواسط قرن نوزدهم به این آبنبات ها اشاره می کند.

این آب نبات های سفت و شیرین بعضی مواقع روی انتهای مداد قرار می گرفتند و مکیده می شدند و در زمان جنگ داخلی آمریکا محبوب بودند.

در کتاب های قدیمی آورده شده است که این آبنبات های سفت غالبا در خانه ساخته می شدند به این طریق که به صورت کروی روی کاغذ ریخته می شدند و چوب آن داخل شربت داغ قرار می گرفت تا تنظیم شود. هیچ قالبی نیاز نبود بنابراین فرم های آبنبات ها تصادفی بود.

ما نمی توانیم به طور مطمئن بگوییم که برای اولین بار کدام شرکت شروع به تولید گسترده این شیرینی ها کرده است با این وجود اشاره شده است که جورج اسمیت که خالق و سازنده آبنبات چوبی بود کسی بود که دوست داشت کارامل شکلاتی رقیبش را روی یک چوب بخورد پس یک آبنبات سفت را به یک چوب وصل کرد و از این ساخته با عنوان آبنبات چوبی یاد کرد.

مراحل تهیه آبنبات چوبی

مراحل ساخت آبنبات خیلی  پیچیده و سخت نیست و تهیه و درست کردن آن در خانه مستلزم تجهیزات خاصی نمی باشد. آبنبات ها در هر شکلی که باشند مواد اصلی تشکیل دهنده آن شکر، شیره ذرت و طعم دهنده ها است.

  1. ابتدا شربت شکر و ذرت تا زمانی که به غلظت بالایی برسند پخته می شوند. به محض خنک شدن اشباع خوبی از شکر باقی می ماند.
  2. درجه حرارت آب نبات با استفاده از دماسنج دستی  کنترل می شود تا زمانی که دمای آن به 310 درجه ی فارنهایت (154 درجه ی سانتیگراد) برسد . به این مرحله ، شکاف سخت گفته می شود.
  3. وقتی ترکیب به اندازه کافی داغ شد یک خمیرنرم و انعطاف پذبر ایجاد می شود. می توان آن را در قالب های مختلف ریخت تا به اشکال متنوع و دلخواه در بیاید.
  4. محلول پس از خنک شدن فرم قالب را می گیرد و شبیه به شیشه می شود.
  5. شما می توانید قبل از ریختن محلول داخل قالب هر رنگ یا طعم دهنده دلخواهتان را به آن اضافه کنید. این رنگ ها و طعم دهنده ها به صورت تجاری  در دسترس هستند.همچنین  اخیرا قالب هایی برای تولیدکنندگان آبنبات چوبی  ساخته شده که به آسانی در دسترس هستند.

کنترل کیفیت آبنبات های چوبی

برای کنترل کیفیت آبنبات ها دو مکان آزمایشگاه ها و کارخانه ها اختصاص داده شده اند.

فاکتورهای مورد بررسی در آزمایشگاه ها برای تولید محصولات با کیفیت
  • بررسی کیفیت همه ی  مواد خامی که به طبقه تولید فرستاده شده اند.
  • بررسی کیفیت شکر و مطمئن شدن از موجود بودن همه مواد لازم
  • انجام آزمایش های حرارتی روی شربت ذرت توسط شیمیدان ها. (چون که شربت کم فرآوری شده قهوه ای می شود رنگ آب نبات را خراب می کند)
  • تجزیه و تحلیل میزان رطوبت نمونه هایی از آبنبات های تولید شده. (چون استفاده از مقادیر زیاد شربت ذرت آب نبات را بسیار نرم و انعطاف پذیر می کند و باعث می شود در هوای گرم سریع آب شود)
  • بررسی و آزمایش طعم ها و رنگ ها

بهترین و با کیفیت ترین آبنبات های چوبی

دلیل اصلی علاقه کودکان به آبنبات ها اشکال گوناگون و جالب آنها و تنوع است. اما این نکته را هم باید توجه داشت که در کنار توجه به شکل و ظاهر خوب و جذاب آبنبات ها باید کیفیت آنها را هم در نظر گرفت.

آبنبات چوبی
آبنبات های چوبی

مجموعه تولیدی و پخش کارن بهترین و با کیفیت ترین آبنبات های چوبی را ارائه می کند. اگر شما هم می خواهید فرزندانتان را خوشحال کنید بهترین کار خرید آبنبات های مجموعه کارن برای آنها می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید